گام بلند منتخبین جوان مجلس یازدهم برای اقتصاد دانش بنیان

فراکسیون دانش‌بنیان
اعلام موجودیت فراکسیون دانش‌بنیان در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی
آوریل 25, 2020
اصولگرا
دهنوی در نشست خبری: اقتصاد دانش بنیان نقش مهمی در جهش تولید دارد
آوریل 25, 2020
اقتصاد دانش بنیان

محسن دهنوی منتخب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تذکرات مقام معظم رهبری برای شتاب دادن به شکل‌گیری شرکت‌های دانش بنیان‌ در کشور، اظهار کرد: ظرفیت این شرکت‌ها در ایران زیاد است و یکی از نمودهای خوب آن در دوران شیوع کرونا بود که جوانان نخبه کشور در شرکت‌های دانش‌بنیان توانستند نیازهای کشور را تولید کنند و اکنون هیچ نیازی به واردات نداریم.

دهنوی گفت: همین توانمندی‌ها تعدادی از منتخبان مجلس یازدهم را مجاب کرد که می‌بایست اقدامات مؤثرتری در این زمینه داشته باشند و با تشکیل “فراکسیون اقتصاد دانش‌بنیان” در تلاش هستند تا حرکت رو به جلوی زیست‌بوم فناوری و نوآوری در کشور را تسریع کنند.

وی در ادامه افزود: یکی از سرمایه‌های ایران اسلامی وجود جمعیت عظیم جوانان فارغ‌التحصیل دانشگاهی است که در صورت به کارگیری صحیح آنها، می‌توان اتفاقات بزرگی را برای کشور رقم زد.

منتخب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: اقتصاد کشور به شدت وابسته به نفت بوده و امروز که به دلیل شرایط تحریم، فروش نفت دچار نوسانات شدیدی شده است اثرات مخرب آن نمود پیدا کرده و ضرورت جدایی اقتصاد از نفت را دوچندان کرده است؛ همان دغدغه‌ای که بارها رهبر انقلاب بر آن تأکید کرده و راه‌حل آن را در اقتصاد دانش‌بنیان دانسته‌اند.

دهنوی در ادامه افزود: اقتصاد دانش‌بنیان، اقتصادی است که مبتنی بر دانش و خلاقیت بومی جوانان دانشجو و فارغ‌التحصیل است و رشد بسیار بالای آن طی 10 سال اخیر که از تصویب قانون جامع دانش‌بنیان می‌گذرد، اثبات کرده است که می‌تواند نقش جدی در معادلات اقتصادی کشور داشته باشد.

وی گفت: به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، سال 1399 را که از سوی رهبر انقلاب سال جهش تولید نامیده شده است را می‌توان به یکی از سال‌های مهم در جهش اقتصادی کشور تبدیل کرد.

منتخب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در حال حاضر 25 نفر از منتخبان مجلس در کنار هم جمع شدند و در راستای تحقق گام دوم انقلاب اسلامی است اقدام به ایجاد “فراکسیون اقتصاد دانش بنیان” کردند و البته این تعداد با آغاز به کار مجلس یازدهم قطعاً بیشتر هم خواهد شد.

دهنوی گفت: این فراکسیون به دنبال کاهش واردات اقلام اساسی مورد نیاز کشور و جلوگیری از خروج میلیاردها دلار ارز از طریق تولید آن اقلام و نیازمندی‌ها در شرکت‌های دانش‌بنیان است.

وی افزود: تقویت توان صادراتی کشور از طریق تولید محصولات فناورانه، رفع موانع تولید و تسهیل فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و ایجاد هماهنگی بین کمیسیون‌های مرتبط با اقتصاد دانش‌بنیان در مجلس از جمله صنایع و معادن، انرژی، بهداشت و درمان، اقتصاد، کشاورزی و محیط زیست، عمران و حقوقی جهت پیگیری ایجاد جهش در اقتصاد دانش‌بنیان از جمله مهم‌ترین اهداف تشکیل “فراکسیون اقتصاد دانش‌بنیان” است.

منتخب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: افزایش سهم اقتصاد دانش‌بنیان در تولید ناخالص ملی، کاهش نرخ بیکاری در بین متخصصین و فارغ‌التحصیلان جوان، توسعه‌ی مراکز نوآوری، فضای کاری مشترک استارتاپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها و کارخانه‌های نوآوری و ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های مسئول مانند معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی، وزارت خانه‌های صمت، نفت، نیرو، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ارتباطات و فناوری ارتباطات و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در قوه قضائیه و همچنین مجلس شورای اسلامی برای تحقق اقتصاد دانش بنیان هم دیگر برنامه‌های این فراکسیون در مجلس یازدهم است.

دهنوی در ادامه با اشاره به این که 60 منتخب مجلس یازدهم را افراد زیر 45 سال تشکیل می‌دهند، گفت: بیشتر این افراد را چهره‌ها و نخبگان علمی تشکیل می‌دهند که دغدغه رشد علم و فناوری در کشور را دارند. به همین دلیل تلاش می‌کنیم در قالب این فراکسیون به حرکت زیست بوم فناوری و نوآوری در کشور سرعت دهیم.

وی افزود: اصلاح فضای کسب‌وکار برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان اهمیت زیادی دارد و از آنجا که مجالس قبل اقداماتی را برای اقتصاد دانش‌بنیان انجام داده بودند، ما داده‌های آنها را جمع‌آوری کردیم و به دنبال آن هستیم که تحقق اقتصاد دانش‌بنیان جزو رئوس اصلی مجلس و به عبارت بهتر جزو اولویت‌های اصلی مجلس یازدهم باشد.
منتخب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در حال حاضر نزدیک به 4900 شرکت دانش‌بنیان داریم و اقتصاد دانش‌بنیان می‌تواند نقش مهمی در جهش تولید و افزایش رفاه جامعه ایفا کند.

دهنوی با اشاره به درآمد۹۰ هزار میلیارد تومانی شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: ایران بزرگ‌ترین و منحصر به فردترین زیست بوم فناوری و نوآوری را در منطقه خاورمیانه دارد و اگر بتوانیم از این ظرفیت‌ها به درستی بهره ببریم، قطعاً می‌توانیم نیازهای کشور را خودمان تأمین کنیم.

وی درباره نقش مجلس در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان، بیان کرد: یک سری از کسب‌وکارهای دانش‌بنیان نیاز به حمایت‌های ویژه دارند و مجلس شورای اسلامی باید در قالب تصویب و یا اصلاح قوانین، حمایت‌هایی را از کسب‌وکارهای دانش‌بنیان در دستور کار خود قرار دهد.

منتخب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، اظهار کرد: در حال حاضر برای یک کار تولیدی در صنایع نوین باید ۲۷ مجوز اخذ شود که حداقل سه سال طول می‌کشد که ما باید اقداماتی انجام دهیم که در فرآیند اعطای مجوز به شرکت‌های دانش‌بنیان تسریع شود.

دهنوی در ادامه افزود: یکی از اولویت‌های ما در این فراکسیون توجه به سلامت، کشاورزی و حمل و نقل هوشمند است زیرا این سه موضوع در اقتصاد پساکرونا از اهمیت ویژه‌ای برخوردار خواهند بود.

وی در پایان از همه منتخبان مجلس یازدهم شورای اسلامی از هر طیف و گروه فکری و نخبگان دعوت کرد تا در پیشبرد اهداف “فراکسیون اقتصاد دانش‌بنیان” مشارکت کنند و به این جمع دغدغه مند برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان بپیوندند.

در ادامه این جلسه روح‌الله متفکر آزاد منتخب مردم تبریز در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز در مورد تشکیل “فراکسیون اقتصاد دانش‌بنیان” اظهار کرد: ما در سال جهش تولید هستیم و واژه جهش گویای آن است که ما نیاز به تحرک بیشتری در زمینه تولید داخلی داریم و باید از ظرفیت‌های خود بیش از پیش استفاده کنیم.

متفکر آزاد گفت: تحریم‌ها بستری را فراهم کرده است که ما مجبوریم برای تأمین نیازهای خود به سمت فناوری‌های داخلی حرکت کنیم و از آنجایی که در منطقه جایگاه بسیار خوبی به لحاظ تولید دانش و فناوری داریم باید از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم.

منتخب مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت باید ریسک سرمایه‌گذاری در حوزه فناوری را بپذیرد و باید به این نکته توجه شود که ما بر اساس شاخص نوآوری جهانی و سهمی که فناوری در کشورمان دارد، وضعیت بسیار خوبی داریم و این قابلیت در اکوسیستم فناوری کشور وجود دارد که پیشرفت بیشتری داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه نزدیک به ۵ هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور فعال هستند، اظهار کرد: مجلس یازدهم باید اقدامات اساسی برای تحقق اقتصاد دانش‌بنیان در دستور کار خود قرار دهد.

متفکر آزاد تصریح کرد: پتانسیل نیروی انسانی ما خوب است و امیدواریم در این حوزه تحرک داشته باشیم و بدانیم که مزیت اقتصاد دانش‌بنیان، اشتغال نیروهای تحصیل‌کرده و جلوگیری از خام فروشی است.

منتخب مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: از همه گرایش‌ها در مجلس در این حوزه استفاده خواهیم کرد چراکه موضوع اقتصاد دانش‌بنیان، به‌هیچ‌عنوان سیاسی؛ حزبی و جریانی نیست و برای ما کارآمدی مهم است و مجلس یازدهم تمام قد پشتیبان اقتصاد دانش‌بنیان خواهد بود.