پذیرش ایران به عنوان عضو رسمی سازمان همکاری شانگهای
اکتبر 16, 2021
بررسی وعده ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال
اکتبر 16, 2021
نمایش همه

مجلس می‌خواهد شرکت‌های دانش‌بنیان تا پایان سال به تسهیلات بانکی خود برسند

در تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۰، منابعی برای توسعه تولید، اشتغال و کارآفرینی در نظر گرفته شده که یکی از بندهای آن درباره شرکت‌های دانش‌بنیان است و ۱۵۰۰ میلیارد تومان بدین منظور پیش‌بینی شده است. همچنین، در تبصره ۱۶ قانون بودجه نیز ۱۰۰۰ میلیارد تومان منابع تسهیلاتی قرض‌الحسنه برای شرکت‌های دانش‌بنیان در نظر گرفته شده است.

بنابراین، در مجموع ۲۵۰۰ میلیارد تومان باید از طریق معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با عاملیت بانک‌ها به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت شود. با توجه به این‌که تسریع‌بخشیدن به تخصیص اعتبارات تبصره ۱۶ و ۱۸ به شرکت‌های دانش‌بنیان، نیازمند پیگیری است، جلساتی با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری و مدیرعامل بانک ملی و مدیرعامل بانک تجارت به همراه معاونان آن‌ها برگزار کردیم که توافقات بسیار خوبی به همراه داشت.

مقرر شد ظرف مدت یک ماه، تفاهم‌نامه و مسیر عملیاتی‌شدن دو بند تبصره ۱۶ و ۱۸ قانون بودجه در خصوص اعتبارات شرکت‌های دانش‌بنیان تنظیم و منعقد شود. البته این جلسه شروع فرآیند پیگیری تخصیص اعتبارات مذکور بوده و با بانک‌های دیگر نظیر صادرات، ملت، و آینده نیز ادامه خواهد داشت.

تمام تأکیدمان این است که تا بهمن ماه سال جاری، حداکثر منابع مالی پیش‌بینی‌شده در تبصره‌های ۱۶ و ۱۸ قانون بودجه به شرکت‌های دانش‌بنیان تخصیص پیدا کند تا در سال جاری به‌صورت عملی از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت کرده باشیم. همچنین مقرر شد، با توجه به ظرفیت بالای کارشناسی معاونت علمی ریاست جمهوری و زیرساختی که برای شناسایی شرکت‌های دانش‌بنیان در اختیار دارند به‌منظور تسریع در فرآیند پرداخت تسهیلات، ارزیابی‌های فنی، مالی، و اقتصادی توسط معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری انجام شده و ارزیابی وثیقه‌ها و ضمانت‌ها توسط بانک‌ها انجام شود. امیدواریم با پیگیری‌های دولت و مجلس، تا پایان سال، اتفاق خوبی برای شرکت‌های دانش‌بنیان رقم بخورد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *