کاندیدای لیست اصولگرا
ضرورت تدوین آیین‌نامه دادرسی تجاری
می 10, 2021
واکسن‌های کرونا
می 10, 2021
نمایش همه

ماجرای جداول بودجه از کجا کلید خورد

لایحه بودجه که از طرف دولت به مجلس می‌آید معمولا دو بخش دارد؛ یک بخش آن تبصره‌ها و احکام بودجه است که این به لحاظ حجمی یک بسته ۶۰ صفحه‌ای است و یک بحث دیگر هم به تبع این تبصره و احکام، جداول و ردیف بودجه است که چندین کتابچه است و شامل ۵۰۰۰ ردیف اصلی و ۳۰ هزار ردیف فرعی در جداول پیوست می‌باشد.

در تبصره‌ها و احکام، سیاست‌گذاری بودجه اتفاق می‌افتد و اثر این سیاست‌ها در جداول اعمال می‌شود. همیشه در مجلس روال این‌گونه بوده که در صحن علنی مجلس تبصره‌ها و احکام، بررسی و مصوب می‌شود و سپس اثر این مصوبات در جداول اعمال می‌گردد.

در همین تبصره‌ها و احکام، ما امسال بیش از ۳ هزار پیشنهاد از طرف کمیسیون‌های تخصصی و نمایندگان داشتیم. با توجه به حجم بالای پیشنهاداتی که در صحن علنی مجلس طرح می‌شود و علی‌رغم این که نزدیک به دو ماه همکاران ما به صورت سه‌شیفت وقت گذاشته‌اند که این تبصره‌ها و احکام را بررسی کنند، باز هم بسیاری از پیشنهادات فرصت طرح در صحن علنی را نیافتند و نهایتا ۲۶ اسفند ماه، بررسی احکام و تبصره‌ها در صحن علنی مجلس پایان یافت و موضوع، جهت اخذ نظرات شورای نگهبان به آن شورا ارسال شد.

طبیعی است که هر نوع تغییر در احکام و تبصره‌ها، طبعا اثر خود را بر روی جداول نیز خواهد داشت چرا که عموما جداول متاثر از تبصره‌ها و احکام هستند. پس از ۲۶ اسفند نیز شورای محترم نگهبان، به صورت شبانه‌روزی، بودجه را بررسی و نهایتا پس از تایید شورا به دولت ابلاغ شد.

متاسفانه در هفته‌های اخیر، برخی رسانه‌های مخالف مجلس شورای اسلامی به ویژه رسانه رسمی دولت یعنی خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) با دو هدف شروع به تخریب و جوسازی علیه مجلس و بودجه نمودند. هدف اول آن‌ها، به‌حاشیه‌کشاندن افتضاح فایل صوتی ظریف و هدف بعدی آن‌ها تخریب دستاوردهای مجلس انقلابی در بودجه ۱۴۰۰ بود.

رسانه‌های مغرض و جریان حامی دولت کار را به جایی رسانده‌اند که با ساختن جداول جعلی، تلاش در تخریب و حاشیه‌سازی دارند. نمونه بارز آن، جدول ساختگی ایرنا بود.

طبیعی است که دولت بودجه را به مجلس پیشنهاد می‌دهد و وظیفه مجلس، بررسی و اصلاح آن است. مجموع اصلاحات مجلس بر روی بیش از ۱۰۰۰ صفحه جداول و پیوست‌ها و ۳۵۰۰۰ ردیف بودجه، حدود ۱۰۰ صفحه اصلاحات بود که به دولت ارسال شد.

از این تغییراتی که مجلس روی جداول و تبصره‌ها اعمال کرده به صورت کاملا گزینشی یک صفحه افزایش بودجه‌ نهادهای انقلابی را کنار هم آوردند، تازه آن هم به دروغ و غلط جدولی درست کردند به نام این که مجلس فقط همین تغییرات را داده و ببینید که مجلس با بودجه چه کرده است. متاسفانه این جدول در حال انتشار است در حالی که هر کسی از هموطنان می‌تواند به بودجه مراجعه کند و تغییراتی که مجلس داده را ملاحظه کنند، اتفاقا شاید کم‌تر از ۵ درصد مجموعه تغییرات مجلس است که به دروغ منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند.

به عنوان مثال، افزایش حقوق سربازان، افزایش حقوق بازنشستگان و همسان‌سازی آن، محرومیت‌زدایی، افزایش وام ازدواج از ۵۰ به ۷۰ و ۱۰۰ میلیون تومان و همچنین در نظر گرفتن بودجه برای تحت پوشش بیمه قرار گرفتن درمان ناباروی زوج‌های جوان، از جمله تغییرات صورت‌گرفته توسط مجلس است. حتی در قالب تبصره ۱۴ بودجه، ۳۲ هزار میلیارد تومان برای تولید و اشتغال اختصاص یافته است.

در بخش مسکن هم که مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و اخیرا هم مجددا به این موضوع اشاره کردند، مجلس شورای اسلامی بانک‌ها را مکلف به پرداخت تسهیلات بلندمدت ساخت مسکن جهت ساخت ۱.۲ میلیون مسکن در سال کرد. همچنین در بخشی دیگر وام ودیعه مسکن برای خانوار‌ها در نظر گرفته شد که این اقدامات کمیسیون تلفیق و مجلس شورای اسلامی در حوزه مسکن مورد تقدیر مقام معظم رهبری نیز قرار گرفت.

همه این‌ها افزایش‌هایی است که مجلس اعمال کرده است. به عنوان مثال ۲ هزار میلیارد تومان برای حوزه علم و فناوری، تحقیقات و پژوهش دانش‌بنیان، ۱۹ هزار میلیارد تومان برای محرومیت‌زدایی، ۳ هزار میلیارد تومان برای افزایش حقوق سربازان، ۱۱.۵ هزار میلیارد تومان برای حمایت از مددجویان کمیته امداد و … را هیچ‌کدام نمی‌گویند و در جداول اسمی از این‌ها نمی‌آورند و فقط افزایش بودجه‌های مربوط به نهادهای انقلابی که اتفاقا این‌ها را دولت به عمد پایین نگه داشته بود، در یک جدول ساختگی ارائه و می‌خواهند این را القا کنند که خدای ناخواسته مجلس به دنبال این بوده که فقط یک کار سیاسی با یک موضوع مهمی مانند بودجه انجام ‌دهد.

اتفاقا برعکس، ما در مجلس چنین هدفی نداشتیم. مجلس شورای اسلامی گام هایی برداشت که مهم‌ترین آن‌ها، کاهش ۱۵ هزار میلیارد تومانی اعتبارات دانشگاه‌های علوم پزشکی بود که در لایحه بودجه ۱۴۰۰ نسبت به قانون بودجه ۱۳۹۹ به صورت غیرطبیعی و غیرمنطقی در برخی موارد تا ۱۷۰ درصد افزایش یافته بود.

دولت در لایحه بودجه اصلاحی خود با توجه به این اقدام کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، اعتبارات دانشگاه‌های علوم پزشکی را ۱۰ هزار میلیارد تومان کاهش داد و عملا بر مصوبه این کمیسیون مهر تایید زد. این تنها گوشه کوچکی از صرفه‌جویی اعمال‌شده در بودجه ۱۴۰۰ بود.

به هر حال اتفاقات مهم و بزرگی در بودجه افتاد که این دستاورد کمیسیون تلفیق به تنهایی نبود، بلکه کل نمایندگان مجلس دو ماه وقت گذاشتند و جلوی خیلی از رانت‌ها را گرفتند. انضباط‌بخشی خیلی خوبی در بودجه ۱۴۰۰ انجام شد و واقعا تغییر بسیار خوبی به سمت محرومیت‌زدایی و عدالت در آن اتفاق افتاد.

بنابراین جریان حامی دولت می‌خواهند همه این‌ها را به حاشیه ببرند و یک عبارت جعلی درست می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند به نام دستکاری جداول و بعد هم جدول دروغ و کذبی را منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و بعد هم شروع می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند روی آن مانور دادن و تبلیغ می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. این اتفاق، اتفاق خوبی بود که دستاورد جریان انقلاب و مجلس انقلابی بود و نباید بگذاریم با این حواشی آن را از بین ببرند.

دولت یکی از بیش‌ترین افزایش‌ها را در لایحه خود در نهاد ریاست جمهوری اعمال کرده بود. معلوم است که مجلس با آن مخالفت می‌کند؛ مگر نهاد ریاست جمهوری چقدر هزینه دارد یا کارهایی انجام می‌دهد که بودجه آن باید چنین افزایش یابد.

شاید می‌خواسته‌اند مجددا استخر نهاد ریاست جمهوری را بازسازی کنند یا دستگاه آبمیوه‌گیری جدید خریداری کنند. آقای رئیس جمهور با تیم تشریفات خود اولین خریدی که کرده بود دستگاه آبمیوه‌گیری آب پرتقال طبیعی بود، چرا که گفته بودند ایشان آب میوه پاکتی خوششان نمی‌آید و فقط آب پرتقال تازه می‌خورند.

خب معلوم است مجلس این بودجه را کم می‌کند. یا بودجه در اختیار رئیس جمهور که معمولا صرف پرداخت به سلبریتی‌ها و افراد شاخص طرفدار ایشان به بهانه‌های مختلف می‌شود.

عددی که ما در حوزه فرهنگ و فضای مجازی اضافه کردیم، 5 درصد کل اعدادی است که ما به حوزه‌های دیگر اضافه کردیم. همین دو قلم تولید و اشتغال و همچنین محرومیت‌زدایی که ما در مجلس و در قالب تبصره ۱۴ بودجه اضافه کردیم ۵۰ هزار میلیارد تومان بود.

کل بودجه اضافه‌شده به دستگاه‌های فرهنگی و فضای مجازی، به مراتب کم‌تر از این رقم است. بنابراین اصلاً این طور نیست که آنها می‌گویند و همواره به دنبال این هستند که برخی مواردی را به حاشیه ببرند.

البته در سال‌های گذشته هم این گونه بود که اگر افزایش بودجه‌ای برای صدا و سیما اتفاق می‌افتاد همین‌ها آن را پررنگ کرده و برجسته‌سازی می‌کردند. البته ما حرف‌های زیادی داریم و به مردم خواهیم گفت که در همین بودجه چه رانت هایی وجود داشت که مجلس جلوی آن را گرفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *