خبر خوب
اکتبر 16, 2021
مجوزها، مانعی برای کارآفرینان
اکتبر 16, 2021
نمایش همه

بروکراسی در صدور مجوزهای کسب‌وکار، سد راه اشتغال‌زایی شده است

بخش‌هایی از طرح تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار در صحن علنی مجلس تصویب شده و بخش‌های دیگری از آن در صحن بررسی خواهد شد. بسیاری از مردم، متقاضی تأسیس کسب‌وکار خود هستند و نیازی به ایجاد اشتغال از سوی دولت ندارند اما با این وجود، بروکراسی حاکم بر دولت، مانع از شکل‌گیری کسب‌وکارهای مردم می‌شود.

این اتفاق به طرق مختلف و پرتکراری در تمامی ارکان بروکراسی دولت، قابل مشاهده است. همین مسئله مانع تأسیس هزاران بنگاه اقتصادی در هر سال می‌شود.

بنابراین در صورت حل مسئله مجوزهای کسب‌وکار، هم خوداشتغالی رونق می‌یابد و هم کسب‌وکارهای جدید، نیازمند بکارگیری و استخدام نیروی کار خواهند بود. از همین رو اصلی‌ترین مأموریت وزارت صمت در دولت جدید، تسهیل مجوزهای کسب‌وکار است.

لازم است توجه شود که موانع قابل توجهی پیش روی کارآفرینان و صنعتگران است اما اشخاص متعددی با علم به این مشکلات، متقاضی راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید هستند و در حکمرانی فعلی، به‌جای تقدیر از چنین افرادی، موانعی هم پیش روی تأسیس کسب‌وکارهایشان ایجاد می‌شود. ورود راحت سرمایه‌گذاران جدید، لازمه پویایی و حیات یک بازار است.

با ورود سرمایه‌گذاران جدید به یک بازار، رقابتی در راستای جلب مشتری بیش‌تر به‌وجود می‌آید که مهم‌ترین ثمره آن، افزایش مشتری‌مداری است. با افزایش مشتری‌مداری، بازیگران بازار، ترغیب به افزایش کیفیت و کاهش قیمت می‌شوند و این‌جاست که تغییرات تکنولوژی، نوآوری، استفاده از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها و … در راستای کاهش قیمت تمام‌شده یا ایجاد افزونه‌های جدید برای محصول یا خدمت هر بنگاه اقتصادی، اهمیت پیدا می‌کند.

به همین دلیل است که یکی از راهکارهای افراد ذی‌نفوذ در هر حوزه اقتصادی، برای ایجاد حاشیه سود مطمئن و کاهش رقابت، جلوگیری از ورود بازیگران جدید به بازار است. بدین جهت اصناف و تشکل‌های این افراد، با دردست‌گرفتن مجوزهای حاکمیتی مانند پروانه کسب، میزان ورود افراد جدید به بازار را تعیین می‌کنند.

در برخی دیگر از موارد، مراجع دولتی در اقداماتی همراستا با این افراد سودجو، به‌صورت قانونی از ورود افراد جدید ممانعت می‌کنند. در کشور ما مجوز، قیمت پیدا کرده است.

در اطراف تهران، در یکی از شهرهایی که کمبود فضا بیمارستانی وجود دارد، مجوز تأسیس بیمارستان، ۷۰ میلیارد تومان و ۲۰ میلیارد تومان قیمت دارد. این مسئله نشان‌دهنده وخامت اوضاع است اما این امر نباید منجر به ممنوع‌کردن انتقال مجوزها شود.

راه حل مقابله با این اتفاق، بی‌ارزش‌کردن مجوز است به‌نحوی که هر شخصی که شرایط لازم برای اخذ مجوز را دارد باید بتواند بدون نگرانی و معطلی مجوز دریافت کند و نیازی به خرید مجوز از بازار سیاه نداشته باشد. در این صورت، بازار خرید و فروش مجوزها جمع می‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *